Niemal każda dziewczyna marzyła kiedyś o tym, aby w przyszłości zrobić karierę modelki lub fotomodelki. Droga do tego zawodu nie jest jednak taka prosta. Ale jest kilka sposobów, aby zaistnieć w modelingu. Można zgłosić się samemu do agencji modelek, iść na casting lub przystąpić do konkursu piękności, lub konkursu na modelkę. Udział w takim konkursie to nie tylko przygoda i możliwość zdobycia atrakcyjnej nagrody, ale też okazja do zaistnienia w środowisku (rozpoznawalność).

Konkursy piękności lub konkursy modelek cieszą się nadal dużym rozgłosem. W Polsce organizowanych jest w ciągu roku kilkanaście konkursów np.: Miss Polski, Miss Poland, Miss Nastolatek, Miss Studentek, Mrs. Polska, Mister Polski oraz Elite Model Look oraz Hook Fashion Look. Sam fakt brania udziału w tego typu konkursach daje szansę poznania osób z branży i nawiązania nowych kontaktów np. z Agencją Modelek. Poza tym jest to możliwość sprawdzenia się w trudnych, ekstremalnych sytuacjach, ponieważ konkurs wymaga dużej siły psychicznej i dyscypliny. Nawet, jeśli nie wygramy konkursu to otrzymamy kilka cennych rad na przyszłość.

Każdy konkurs ma swoje wymagania i oczekiwania, co do kandydatek/kandydatów. Po pierwsze zanim zgłosimy chęć wzięcia udziału w takiej imprezie powinniśmy zapoznać się z wytycznymi organizatorów i sprawdzić, czy je spełniamy. Warunkiem przystąpienia do konkursu może być np. wiek, wzrost, stan cywilny. Jeśli spełniasz wymagania, czujesz się na siłach, masz w sobie „to coś” to zawsze możemy zaistnieć w takiej imprezie. Poza tym warto też zwrócić uwagę, kto organizuje konkurs, jak długo będzie on trwał oraz jaką ma nazwę – czy jest to konkurs fotomodelek, “twarzy”, „uczelni”, „regionu”, “ bikini” itp.