Często wydaje nam się, że świat modelingu to łatwa i prosta praca. Niestety rzeczywistość jest nieco inna – praca modelki, modela, fotomodelki, hostessy to duży wysiłek fizyczny i psychiczny. Modeling stawia wysoką poprzeczkę już na samym początku, w tej branży liczy się coś więcej niż ładna buzia. Tak więc, zanim wejdziemy w to głębiej, należy dokładnie przemyśleć, czy temu sprostamy i czy się nadajemy do tej pracy.

Cechy osoby pracującej w modelingu

– odpowiedni wiek i figura to główne z priorytetów. Modelka powinna mieć wzrost od 174 cm do 182 cm. Wymiary – Biust: 80 – 90, Talia: 58 – 64, Biodra: 85 – 90. Liczy się też proporcjonalna, wysportowana i bardzo szczupła sylwetka. W tej branży, obecnie preferowane są bardzo młode dziewczyny, nawet w wieku 13 – 14 lat, niestety 25 letnia modelka to już staruszka. W przypadku modeli, agencje szukają mężczyzn w wieku 18 lat o wzroście od 180 cm do 188 cm i wymiarach – Klatka Piersiowa: 100 – 108, Pas: 80 – 88. Model musi mieć ładną rzeźbę ciała i wysportowaną sylwetkę. Pamiętać należy, że w pracy tej wymagana jest dobra ogólna kondycja fizyczna.

– ważny jest zdrowy zadbany wygląd skóry, włosów i paznokci. Należy zawsze mieć czystą i zadbaną cerę, bez plam, przebarwień i nadmiernej opalenizny. Agencje wybierają osoby, które mają dobrą cerę. Jeśli chodzi o włosy, powinny być – gładkie i niezniszczone, zdrowe włosy,

– bardzo ważną cechą są klasyczne rysy twarzy – symetryczna i proporcjonalna twarz, wystające kości policzkowe, równe: brwi, usta i zęby,

– istotne są ”predyspozycje psychiczne”: odporność na krytykę, wytrwałość, opanowanie, dojrzałość oraz otwartość na nowe doświadczenia. Duży atrybut modelki/ modela stanowi poczucie humoru – uśmiechnięta twarz, sympatyczna. Modelka/model musi wiedzieć czego chce, to z całą pewnością ułatwi podejmowanie samodzielnych decyzji. Marudzenie, kapryszenie nie jest mile widziane. Poza tym osoba taka powinna umieć się wypowiadać oraz potrafić zachować się z klasą.

– mile widziane jest również profesjonalne podejście do sprawy przez modelkę/ modelka tj. przygotowanie merytoryczne, czyli posiadamy informacje na temat klienta/ produktu itp. A także przygotowanie praktyczne do pokazu mody, sesji zdjęciowej w razie, gdyby wystąpiły jakieś przeszkody. Modelka powinna zawsze mieć: dodatkową parę butów, rajstopy, lakier do paznokci, kosmetyki, mleczko do zmywania makijażu.