Zawód ”Hostessa” pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Angaż w charakterze hostessy bardzo często otrzymują modelki, fotomodelki, czyli ładne dziewczyny, a wszystko po to, aby produkt/usługa była dobrze kojarzona przez klienta. Nie jest to jednak praca o charakterze stałym tylko łatwy sposób zarobienia dodatkowych pieniędzy. Toteż nasuwa się pytanie, czy praca ta nie wpłynie negatywnie na karierę modelki? Ale bez obaw, praca w charakterze hostessy ma kilka zalet:

– modelka/model/fotomodelka zdobywa wiedzę i niezbędne w przyszłości doświadczenie – uczy się asertywności i cierpliwości, umiejętności radzenia sobie ze stresem i działania pod presją czasu,

– zarabia pieniądze na swoje potrzeby,

– poznaje nowych ludzi, branżę od zaplecza i otoczenie.

Wymagania w stosunku do hostess

Hostessa to dziewczyna w wieku zazwyczaj od 17 do 26 lat, która ma ładną twarz, szczupłą sylwetkę i zadbany wygląd. Najczęściej stawianymi wymaganiami wobec hostessy, oprócz urody, jest także znajomość języków obcych. Poza tym hostessa musi charakteryzować się życzliwym usposobieniem i łatwością w nawiązywaniu kontaktów, umiejętnością pracy w szybkim tempie oraz być wytrzymałą na długotrwały wysiłek. Nigdzie nie jest też powiedziane, że na promocjach może pracować tylko płeć piękna – pracują też chłopcy – modele. Do głównych zadań hostess należy opieka nad gośćmi, dbanie o dobre samopoczucie podczas imprezy i promowanie produktu/usługi.

Dziewczyny/ chłopcy znajdują pracę w hostingu zazwyczaj za pośrednictwem agencji modelek i agencji hostess, które mają swoją bazę osób i w zależności od pozyskanych zleceń oferują im pracę. Wynagrodzenie w tej branży zależy od przepracowanych godzin lub są to dniówki. Pracuje się głównie w weekendy, po 8-10 godzin dziennie.

Unikaj!

Pamiętaj, aby unikać zleceń, gdzie jesteś ubrana bardzo skąpo oraz promocji produktu/usługi, gdzie występuje jakakolwiek forma erotyki – nie jest to dobre dla kariery w modelingu. Nie bierz też zleceń promocji w dużych sklepach – hipermarketach – obniża to poziom. Warto pamiętać również, aby od firm, gdzie pracowałaś jako hostessa zbierać referencje – przydadzą się w Twoim CV.